Z dwojga złego, co lepsze: pijany kierowca czy zmęczony kierowca?

O tym, że za kierownicę nie powinno się wsiadać w stanie po alkoholu ani też prowadzić do granic wytrzymałości, powyżej pewnej ilości godzin za kółkiem i przejechanych kilometrów wydaje się oczywiste. Chociaż wciąż zbyt wielu kierującym pojazdami brak jest wystarczjącej świadomości, że groźny dla bezpieczeństwa jazdy jest każdy ułamek promila alkoholu we krwi i każda oznaka przemęczenia. Obniżają bowiem naszą zdolność oceny sytuacji i opóźniają czas reakcji.
Tymczasem znaleźli się dociekliwi, którzy wpadli na pomysł porównania kto jest bardziej niebezpieczny: zmęczony kierowca czy pijany kierowca. Eksperci z firm Tacholab i Infolab wymyślili i przeprowadzili eksperyment.
„Zweryfikowaliśmy doświadczalnie, czy można porównać aktywność zmęczonego kierowcy do aktywności kierowcy będącego pod wpływem alkoholu. W eksperymencie m.in. upiliśmy naszych kierowców!
Teraz już wiemy, czy faktycznie można porównać zmęczenie ze stanem po spożyciu alkoholu! Czy te porównania są adekwatne?”

Ekperyment można obejrzeć na opublikowanym filmie i samemu wyciągnąć wnioski.

I teraz pojawia się pytanie, czemu miał ten eksperyment służyć?
Nawet zważywszy, że:
– psycholog nie potrafił z samych wyników stwierdzić, który wynik należał do kierowcy pijanego, a który do przemęczonego,
– kierowca „osobowy” (niezawodowy) z 0,5 promilem alkoholu we krwi miał wyniki lepsze niż po trzeźwemu,
– pijanego cechowała większa brawura, bo nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia a trzeźwego ostrożność wynikająca z obawy przed własną reakcją,
to co? Można czasem przejechać się po piwku? A będąc zmęczonym bardziej zwolnić?

W jednym i drugim przypadku najlepiej przespać się zamiast jazdę kontynuować. Prosimy zapoznać się z materiałem z eksperymentu, którego współorganizatorem była Grupa Cargo pod patronatem Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Samemu, pod żadnym pozorem NIE eksperymentować!

Źródło: CARGONEWS, 40TONnet, Tachospeed

O bezpieczeństwie jazdy przeczytasz także tutaj: Kierowca wróg

2019-03-20T09:57:07+00:00 Marzec 19th, 2019|firma transportowa|0 Comments

Dodaj komentarz